Mléko Příkrmy Děti 1-3 roky Kosmetika Těhotenství O nás HiPP mLékárna
Přihlásit / Registrovat
Kosmetika pro děti Koupání Jak pečovat o novorozence po návratu z porodnice

Jak pečovat o novorozence po návratu z porodnice

Péče o novorozenceNávrat z porodnice domů patří po narození miminka mezi nejkrásnější okamžiky každé čerstvé maminky. Pokud máte obavy, jak péči o novorozence bez pomoci doktorů a sestřiček zvládnete, žádný strach. V tomto článku si povíme, co by u vás doma rozhodně nemělo chybět, a jak hravě zvládnout koupání i přebalování.  

Výbava pro novorozence: kosmetika a další vymoženosti

Základní výbavu pro miminko už máte dávno připravenou, teď stačí jen doplnit pár důležitých drobností. Protože koupání a přebalování bude hned po kojení patřit mezi vaše nejčastější činnosti, bez speciální kosmetiky se neobejdete. Nezapomeňte také na teploměr do vody, líh na pupík, odsávačku a rektální rourku, kterou miminku ulevíte od prdíků, když bude nejhůře. 

Koupání novorozence: nejdůležitější je správná teplota

Ačkoli zpočátku se doporučuje koupání jen obden a maximálně 5-7 minut, o to větší radost může přinášet. Koupel si miminko nejvíce užije při teplotě vody okolo 36 °C v místnosti vyhřáté na zhruba 24 °C. Pokud navíc použijete přípravek do koupele HiPP s přírodním BIO mandlovým olejem, bude vaše děťátko ještě o to voňavější a jeho pokožka krásně opečovaná. Na konci stačí miminko jednoduše opláchnout žínkou nebo dětskou konvičkou a natřít mlékem, krémem či olejem.   

3 pravidla přebalování: čistota, sucho, pohodlí

Stáhněte si průvodce přebalováním krok za krokem. 

Tajemství spokojeného miminka tkví také v pravidelném přebalování: snažte se zadeček pořád udržovat suchý a čistý. Vlhčeným ubrouskem ho přitom vždy utírejte směrem zepředu dozadu a poté natřete pečujícím krémem proti opruzeninám. Miminko také nechávejte co nejčastěji “na holo”. Při oblékání nové plenky pro novorozence pak dejte pozor, aby nebyla příliš těsná - mezi plenku a bříško by se měl vejít 1 prst.

Tip na závěr: myslete i na sebe

Přečtěte si také, jak se správně stravovat při kojení, aby miminko dostávalo z vašeho mateřského mléka jen to nejlepší, a přitom jste směřovala k figuře jako před porodem. 

Přestože pro každou maminku je děťátko po návratu z porodnice zpravidla na prvním místě, nezapomeňte pečovat také o sebe. Snažte se svému tělu dopřát co nejvíce odpočinku a pomozte mu tak při jeho obnově. Kromě dostatečného spánku a vyvážené stravy mohou pomoci například speciální masážní oleje, které oceníte po porodu stejně jako před ním.

 

 

 

Přečtěte si, jak se stravovat při kojení, abyste miminku předala všechny potřebné živiny.

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovat přes FB