Mléko Příkrmy Děti 1-3 roky Kosmetika Těhotenství O nás HiPP mLékárna
Přihlásit / Registrovat
Vše o mateřství Vývoj dítěte Šestinedělí 1. díl: Výživa novorozence

1. díl: Výživa novorozence

Výživa novorozenceStředobodem života vašeho právě narozeného miminka je mateřské mléko – je pro jeho výživu nejvhodnější, a proto budete v tomto období řešit hlavně správnou techniku kojení a jak často miminko kojit, aby pěkně prospívalo.  Přečtěte si rady, jak dopřát svému děťátku to nejlepší v různých fázích jeho vývoje v našem seriálu o dětské výživě.

Kojení novorozence

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má být miminko minimálně prvních 6 měsíců kojeno, protože mateřské mléko je pro něj nejlepší a obsahuje vše, co potřebuje ke zdravému vývoji. Pokud kojení není možné, pediatr vám doporučí vhodnou náhradní mléčnou výživu. Určitě však nenahrazujte mateřské mléko do 1 roku věku děťátka nápoji z kravského mléka.  

Kravské mléko může děťátko začít přijímat jako součást příkrmů a pevné stravy od ukončeného          4. měsíce věku např. v jogurtu, smetaně či sýru.

Jak často kojit novorozence?

Novorozené miminko si vlastně o mateřské mléko, popř. náhradní mléčnou výživu, řekne samo. Maminky tak většinou kojí podle potřeby svého miminka. Přes den je ideální dodržovat interval 3 hodin, někdy ovšem miminka projevují větší zájem, a tak je nutné kojit častěji.

Noční kojení je kapitolou samo o sobě. Některá miminka si v noci sama neřeknou a je potřeba je budit a nakrmit. Některá se pro změnu zase budí moc často. Ideální je docílit toho, aby miminko v noci spinkalo zhruba 6 hodin v kuse. I přes možné počáteční nesnáze si nakonec najdete svůj vlastní, jedinečný rytmus.

Četnost kojení se může lišit také podle zvláštních okolností nebo ročních období. Jsou chvíle, kdy se miminko dožaduje kojení více a někdy naopak méně. Každopádně mateřské mléko nebo náhradní kojenecká výživa je vše, co novorozené miminko k výživě a pitnému režimu potřebuje. Pouze v případě velkého horka, nebo horečky je možné doplnit tekutiny i kojeneckou vodou nebo neslazenými dětskými BIO čaji.

Jak dlouho kojit novorozence?

Přečtěte si také, jak správně kojit a jaké různé techniky lze při kojení vyzkoušet.

Miminko necháváme u prsu podle jeho potřeby – většinou saje mateřské mléko kolem 15 minut, pokud ale stále projevuje zájem, maminka ho může nechat u prsu i delší dobu, třeba 30 minut a více. Pokud je miminko roztěkané, je potřeba jej uklidnit a v sání trochu podpořit. Pomůže jemně masírovat ručičky a nožičky nebo polechtat pod bradičkou. Pokud miminko naopak při kojení usíná, pomůže mluvení, změna kojící polohy, nebo nabídnutí druhého prsu.

Prdíky u novorozenců

Jak si vaše miminko zvyká na život mimo dělohu a mléčnou stravu, mohou se objevit nepříjemné prdíky. Břišní stěna novorozenců a kojenců se jich totiž ještě neumí sama zbavovat a ty pak způsobují nepříjemné křeče, které je umějí hodně potrápit a jsou častým důvodem proplakaných dní a nocí.  Předcházet jim můžete důkladným odříhnutím po kojení a k úlevě pomáhá také masáž miminka. Občas je možné použít rektální rourku, to ovšem spíše výjimečně, abychom miminku zbytečně nedráždili konečník.

Přečtěte si také o speciální kojenecké výživě řady HA Combiotik® pro prevenci vzniku alergie a HiPP Anti_Reflux proti ublinkávání.

Dobrým pomocníkem se může stát také speciální kojenecká výživa omezující nadýmání, koliky a zácpy s probiotickými kulturami mléčného kvašení a galaktooligosacharidy řady HiPP Comfort. Stačí se o její vhodnosti poradit s pediatrem a posléze vyzkoušet, zda se miminku uleví.

Proč jsou probiotika a prebiotika pro novorozence tak důležitá? 

Jelikož se 70 % imunitního systému člověka nachází v zažívacím ústrojí, je zdravá střevní mikroflóra pro dítě velmi důležitá. Především 2 složky mateřského mléka mají rozhodující význam: probiotika, která chrání citlivá střeva dítěte, a prebiotická vláknina, která podporuje růst těchto užitečných probiotických kultur.

Pokud kojení není možné, probiotika a prebiotika získáte pro své miminko z kvalitní náhradní mléčné výživy, která obsahuje obě tyto složky - kojeneckého mléka HiPP s Probiotik®* a Praebiotik® vyvinutého podle vzoru mateřského mléka. Obsahuje navíc esenciální omega-3 a omega-6 mastné kyseliny pro zdravý vývoj mozku a nervové soustavy dítěte a vitaminy A, C, D pro podporu imunitního systému. Poraďte se se svým pediatrem, jak v případě problémů s kojením děťátku všechny potřebné živiny zajistit.
Až vaše miminko trochu povyroste, přečtěte si, jak mu dopřát tu nejlepší výživu mezi 1. a 5. ukončeným měsícem věku.
 

Přečtěte si, jak probiotika a prebiotika pomohou vašemu miminku.

Přečtěte si také o speciální kojenecké výživě řady HA Combiotik® pro prevenci vzniku alergie a HiPP Anti_Reflux proti ublinkávání.

Získejte tipy, jak správně kojit.

 Registrujte se do HiPP BabyClubu

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovat přes FB