Mléko Příkrmy Děti 1-3 roky Kosmetika Těhotenství O nás HiPP mLékárna
Přihlásit / Registrovat
Vše o mateřství Vývoj dítěte Šestinedělí Alergie, prdíky, ublinkávání a jiná trápení při kojení

Alergie, prdíky, ublinkávání a jiná trápení při kojení

Speciální kojenecká výživaKojení je pro každé miminko to nejlepší. Mateřské mléko totiž obsahuje všechny nezbytné živiny a protilátky, díky kterým je zdravé a v bezpečí. Co ale dělat, když spokojený úsměv na tváři vašeho broučka vystřídá pláč kvůli bolavému bříšku, nebo ho začnou trápit alergie a ublinkávání? Pak přichází ke slovu speciální kojenecká výživa.   

Alergie u dětí – dá se jí předejít?

S lepkem by se miminko mělo poprvé setkat mezi 4. a 7. ukončeným měsícem věku.

Pokud máte v rodině alergie, ještě to neznamená, že hrozí i vašemu dítku. Jak velký sklon k alergiím váš potomek má, můžete zjistit z naší tabulky. Nejlepší prevencí vzniku alergií je krmení jen mateřským mlékem během prvních 4–6 měsíců. Určitě se ale alergenů nebojte a nebraňte dítěti ve styku s nimi. Právě naopak. Využijte dobu kojení, kdy je chráněno přirozenými protilátkami v mateřském mléku, k tomu, aby si miminko na alergeny zvyklo.

O alergiích u dětí si také přečtěte v článku o výživě pro děti náchylné k alergiím.

Pokud se ale alergie u vás v rodině vyskytují a existuje-li zvýšené riziko vzniku alergie, přičemž kojení není možné, může vám pomoci speciální HA (hypoalergenní) kojenecká výživa, jako je HiPP HA Combiotik®. Ta je speciálně vyvinutá, aby v případě potřeby dokázala nahradit mateřské mléko a zároveň nevyvolávala alergii na první nejčastější alergen, se kterým se vaše miminko setká, nemůžete-li kojit - kravskou bílkovinu. Ta je totiž v tomto kojeneckém mléku speciálně naštěpena. Jestli je speciální výživa potřeba, vám poradí pediatr.

Reflux u kojenců

Občas si může děťátko krátce po krmení nebo při něm ublinknout. Kvůli tomu není potřeba panikařit. Zkrátka jen vypilo příliš mléka nebo spolykalo víc vzduchu. Pokud se ovšem ublinkávání objevuje po každém krmení, může vaše děťátko trápit reflux.

Na vině je snížení napětí dolního jícnového svěrače, který není ještě dostatečně vyvinutý a který pak dostatečně nebrání, aby se strava vracela zpátky do jícnu a pusy. Než s drobečkem poběžíte k pediatrovi, zkuste několik fíglů.

Jak vyzrát na ublinkávání

  • Dítě ukládejte do polohy s vyvýšenou hlavičkou (podložte matraci nebo celou postýlku).
  • Pokládejte ho více na levý bok.
  • Nenoste dítě v pozicích, ve kterých si mačká bříško.
  • Krmte po menších dávkách a nechte děťátko po krmení odříhnout.
  • Pokud krmíte miminko kojeneckým mlékem, nepodávejte zbytkovou pěnu.

Teprve když všechno selže, konzultujte s lékařem možnost použití speciální kojenecké výživy HiPP BIO Anti-Reflux s karubinem (svatojánský chleba). Jde o přírodní zahušťovadlo, díky kterému je výživa hutná, takže zůstane v žaludku.

Prdíky a bolesti bříška při kojení

Za bolestmi bříška u kojenců může být potravinová alergie, citlivost trávicího ústrojí, zavádění tuhé stravy, nedostatečné odříhnutí, stres a nepohoda doma, nepravidelná denní rutina a mnoho dalších důvodů.

Na prdíky pomůže pohoda

  • Navykněte děťátko na pravidelný denní režim krmení, koupání a spánku.
  • Noste dítě v šátku nebo těsně na těle, mluvte na něj, hrajte si s ním a navoďte pocit bezpečí.
  • Masírujte bříško a vždy nechte kojence odříhnout.
  • Pokud kojíte, zkuste omezit potraviny, které nadýmání způsobují, jako je např. zelí, brokolice, apod. 

Pro potřeby kojenců s citlivým bříškem je tu speciální výživa HiPP Comfort. Vyvážená dávka probiotických kultur mléčného kvašení, polynenasycených mastných kyselin, hypoalergenní bílkoviny, redukovaný obsah laktózy a lehce stravitelný tuk jsou cestou ke zdravě plným plenkám.     

Průjem u kojenců

Průjem je u kojenců celkem běžný. Může ho způsobit nevhodná výživa, potravinová alergie, špatně sterilizované nádobí nebo třeba změna prostředí, viry a bakterie. První pomocí je dostatečný pitný režim dítěte, aby se zabránilo dehydrataci, a časté kojení. Mateřské mléko totiž pomáhá upravovat stolici a například u průjmu způsobeného rotaviry urychluje jeho odeznívání.     

Průjem může být i chronický a dlouhodobý, v takovém případě je nejspíš na vině onemocnění trávicího traktu nebo alergie na laktózu z kravského mléka. Pak je konzultace s lékařem a úprava výživy nezbytná.
Při akutním průjmu lze doplnit tekutiny a minerály rehydratační výživou HiPP ORS 200.  Jedná se o dietní potravinu pro zvláštní lékařské účely k léčbě průjmových onemocnění u dětí určená od ukončeného 4. měsíce. Lze ji podávat na doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti farmacie, výživy a péče o matku a dítě.
 
Přečtěte si také nejčastější dotazy ohledně speciální kojenecké stravy.
 
Nezapomeňte, že speciální kojenecká výživa by se měla podávat pouze pod lékařským dohledem a na doporučení lékaře.

Stáhněte si návod na masáž miminka, která pomáhá od prdíků.

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovat přes FB