Mléko Příkrmy Děti 1-3 roky Kosmetika Těhotenství O nás HiPP mLékárna
Přihlásit / Registrovat
Vše o mateřství Vývoj dítěte Šestinedělí Nejčastější problémy s kojením a jak na ně

Nejčastější problémy s kojením a jak na ně

Nejčastější problémy při kojeníS kojením většina maminek nejvíce bojuje hlavně v začátcích. Chvilku trvá, než se stanete mistryní v kojení, najdete ideální polohy pro krmení a poznáte biorytmus svého drobečka. Drobné počáteční rozpaky na obou stranách jsou tedy normální. Sbližování s miminkem při kojení vám však mohou narušovat nepříjemné problémy, které je potřeba řešit. A tady je pár rad, jak se s nimi vypořádat.

Málo mléka při kojení

Opakování je matka moudrosti. A kojení také. To znamená, že čím častěji budete miminko kojit, tím víc se stimulují prsní žlázy a mělo by se zvýšit i množství mléka. Pokud máte málo mléka, zkuste kojit i 10 až 12krát za den a 1 až 2krát za noc. Během jednoho kojení dávejte děťátku pít z obou prsou a několikrát je vzájemně vystřídejte.

Odstříkávání mléka stimuluje jeho tvorbu

Pro vyšší množství mléka, zkuste také mezi kojeními mléko odsávat. Myslete i na to, že za úbytkem mléka může být dlouhodobá únava nebo nevyvážený jídelníček. Správná strava při kojení není taková věda a udělá dobře vám i miminku.

Jak uchovávat odstříkané mléko

Odstříkané mléko vydrží v chladničce zhruba 24 hodin. Nalijte ho do sterilizované plastové nebo skleněné lahve, kterou lze těsně uzavřít, a tu pak dejte do zadní části lednice, kde by se teplota měla pohybovat ideálně mezi +4 až +6 °C. Teplotu raději ověřte teploměrem. Do dvířek chladničky mléko nedávejte, volte raději zadní část lednice, kde je teplota stálejší. Před podáním ohřejte na tělesnou teplotu – cca 37°C.

Když mléko pořád neteče  

Pokud ani při vašich nejlepších snahách nemáte mléka dost, může vaše mateřské mléko “suplovat” mléčná kojenecká výživa z řady HiPP BIO Combiotik®. Ta je navržena tak, aby se co nejvíc podobala mateřskému mléku a dokázala ho v případě potřeby nahradit. 

V každém případě kojení nevzdávejte a láhev berte jako poslední možnost. Krmení z láhve totiž děťátko mate, vyžaduje od něj způsob sání, který pak při opětovném návratu ke kojení na vydolování mléka z maminčina prsu nestačí. Jestli je ve vašem případě nutné použít náhradní kojeneckou výživu, vám poradí váš pediatr.  

Mléko při kojení teče pomalu, nebo příliš rychle

Jako u všeho, i při kojení platí zlatá střední cesta. Pokud mléko neproudí dostatečně, děťátko to popudí a rozpláče. Nenechte se tím znervóznit, stres tok mléka ještě více zpomalí. Naopak si před kojením dopřejte teplý odklad nebo sprchu, zkuste lehkou masáž prsou nebo osvědčenou fintu laktačních terapeutek – vytřesení prsou v předklonu. Zkrátka buďte trpělivá a v pohodě.

Pokud mléko teče příliš rychle, uvelebte se v mírně zakloněné pozici a držte dítě při krmení ve vyvýšené nebo vzpřímené poloze. Tak se nebude zalykat. Příliš silný proud mléka také zkrotíte tak, že část mléka před kojením odsajete. Když už víte, na co si dát pozor při odstříkávání mléka, můžete ho později použít jako šikovnou zálohu třeba na procházku.

Reflux u kojenců

Ublinkávání je časté a většinou jen stačí změnit polohu při kojení, dbát na odříhnutí nebo krmit po menších dávkách. Pokud se vašemu děťátku mléko vrací do pusy po každém krmení, můžete svého pediatra požádat o speciální kojeneckou výživu HiPP BIO Anti-Reflux. Obsahuje svatojánský chleba - karubin, který mléko přirozeně zahustí, takže výživa zůstane v bříšku.  

Teplé obklady – nedocenitelný pomocník při kojení

Prozkoumejte také náš seriál o kojení a získejte další tipy.

Masáž prsou jemnými krouživými pohyby a teplá sprcha nebo obklad před kojením jsou univerzálními řešeními většiny problémů. Pomáhají uvolnit napětí, zduření a mírnit bolesti prsou, které může mít na svědomí ucpaný mlékovod nebo zánět prsu při kojení. Přetrvávající obtíže nepodceňujte a navštivte svého lékaře. V případě zánětu nebo třeba kvasinkové infekce je léčba namístě.

Projděte si náš 5dílný seriál o kojení a získejte více tipů, se kterými bude kojení jen samá radost.

 

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovat přes FB