Mléko Příkrmy Děti 1-3 roky Kosmetika Těhotenství O nás HiPP mLékárna
Přihlásit / Registrovat
Vše o mateřství Vývoj dítěte Šestinedělí 2. díl: Výživa kojence od 1. do 5. ukončeného měsíce věku

2. díl: Výživa kojence od 1. do 5. ukončeného měsíce věku

Výživa kojence od 1. do 5. uk. měsíce věkuMateřské mléko je pro naše miminko stále tím nejdůležitějším zdrojem živin a prospěšných látek. Se zaváděním příkrmů můžeme pomalu začít, až když je miminko na světě alespoň 4 měsíce.  V tomto období vaše děťátko roste čím dál rychleji a začínají se rozvíjet jeho smysly. Přečtete si, jak mu mezi 1. a 5. ukončeným měsícem věku dopřát to nejlepší.

Ideální jídelníček kojence? Rozhodně mateřské mléko

Jídelníčku vašeho děťátka stále kraluje mateřské mléko a pomalu si nacházíte společný rytmus pro kojení. I tak se může stát, že ještě kolem 9-10 týdnů věku dítěte k němu budete v noci kvůli krmení vstávat. Proto je na čase začít pracovat na společném usínacím rituálu, který vám oběma nakonec dovolí prospat celou noc. Začněte koupáním před spaním, poté miminko nakrmte a uklimbejte čtením pohádky nebo zpěvem ukolébavky. Nakonec trocha tulení a maminčina pusa na dobrou noc.

Připravujeme se na první příkrmy od ukončeného 4. měsíce

Co se pomalu mění oproti novorozenému miminku, kterému stačí ke spokojenosti mateřské mléko, je trávicí systém vašeho děťátka. Od ukončeného 4. měsíce věku můžete začít zkoušet zavádění prvních příkrmů ze zeleniny. Zavádění pevné stravy navíc nahrávají mléčné zoubky, které se mohou začít prořezávat již mezi 4. až 7. měsícem.

Zeleninové příkrmy HiPP obsahují vysoce kvalitní BIO řepkový olej, který dodává vašemu děťátku přírodní omega-3 mastné kyseliny důležité pro vývoj mozku a nervových buněk. Naopak neobsahují žádná zahušťovadla, umělá barviva a sůl, jak to ukládá zákon a doporučují pediatři. Vyzkoušejte, která zelenina vašemu miminku nejlépe šmakuje. My osobně doporučujeme vyzkoušet zeleninový BIO příkrm První mrkev, který zahušťuje stolici u kojenců. Pokud zeleninka prckovi zpočátku nejede, vyzkoušejte různé druhy zeleniny, jako je dýně, sladké brambory nebo cuketa. Uvidíte, že se postupně trefíte do chuti.

Každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem, takže je úplně běžné, že se k příkrmům dostanete až ve věku kolem 6 měsíců. To, zda děťátko je, nebo není připraveno na příkrmy, může naznačit několik indicií:

  • Dítě umí sedět a drží hlavičku zpříma.
  • Dokáže koordinovat oči, pusinku i ručičky tak, že si umí jídlo samo vzít a strčit si ho do pusy bez cizí pomoci.
  • Dokáže pevnou stravu polknout. Když děťátko není připraveno, vytlačuje papání zpět jazýčkem, až ho skončí více na jeho tvářičce než v puse.

HiPP výživový systém 2

Alergie, reflux a zácpa u kojenců

K příkrmům se váže i doporučení vyhnout se v tomto věku některým potravinám, které by mohly přispět k rozvoji alergií v budoucnu.  Jde o korýše, oříšky a různá semena, měkké a nepasterizované sýry, játra, kravské mléko jako samostatný nápoj, med – ten by děti neměly jíst do svých 1. narozenin - a lepek, který by měl být do jídelníčku uveden po 5. měsíci, nejpozději však před ukončeným 7. měsícem. HiPP příkrmy pro nejmenší nabízí pro začátek i bezlepkové varianty.

Reflux u kojenců může být překážkou v zavádění příkrmů, a proto pokud vaše miminko na ublinkávání trpí, nechte první příkrmy raději na později a poraďte se se svým lékařem o možnostech speciální kojenecké výživy. Ta může pomoci i při kolikách a zácpě u kojenců. HiPP pro děti od ukončeného 4. měsíce vyvinul také Mléčné kaše PRAEBIOTIK®  s vápníkem, vitaminem A, C a D na podporu imunity, zinkem, jódem a omega-3 mastnými kyselinami. Pro spokojené bříško přináší HiPP rovněž dětskou kaši na dobrou noc, a to i hotovou v praktické skleničce.

V příštím díle si povíme, co bude chutnat 5měsíčnímu miminku. 

A co nápoje pro nejmenší? Při jídle nebo v horkých dnech můžete děťátku také nabídnout dětské BIO čaje a nápoje HiPP z těch nejkvalitnějších surovin.

Přečtěte si, jak se stravovat při kojení, abyste miminku předala všechny potřebné živiny.

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovat přes FB