Mléko Příkrmy Děti 1-3 roky Kosmetika Těhotenství O nás HiPP mLékárna
Přihlásit / Registrovat
Kosmetika pro děti Péče o pokožku s kosmetikou pro děti Alergie u kojenců: Záleží i na výživě

Alergie u kojenců: Záleží i na výživě

Jak předcházet alergiím u kojenců?Vznik alergie u miminka je strašák, který dělá vrásky nejedné mamince. Nejste v tom sama. S nějakou formou alergie se v současnosti potýká 20–30 % kojenců a alergie u jednoho člena rodiny představuje 20–40% šanci, že propukne i u vašeho děťátka. Dobrá zpráva je, že alergiím u dětí se dá předcházet výživou. A doba kojení a seznamování s příkrmy je ten nejlepší čas.    

Alergie u dětí a pravděpodobnost jejího výskytu  

Náchylnost k alergiím je dědičná, a čím více přímých příbuzných (matka, otec, sourozenci) alergiemi trpí, tím větší je pravděpodobnost, že ji bude mít i váš potomek. O jejím vzniku ale rozhoduje mnoho proměnných. Jedním z ovlivňujících faktorů je právě výživa v prvních měsících života.

Je moje dítě ohroženo vznikem alergie?

Alergie u kojenců a její příčiny

Rozhodujícím faktorem při vzniku alergií bývá nejčastěji mléčná bílkovina a poté kondice střevní mikroflóry kojence. Alergické a nealergické děti mají rozdílné složení střevních bakterií, a tak se i rozdílně brání alergenům a jinak štěpí mléčnou bílkovinu. Těm alergickým může prospět speciální kojenecká HA (hypoalergenní) výživa. U HA výživy se bílkoviny v mléce štěpí na částice, které tělo kojence vnímá jako méně cizí a lépe stravitelné. Už malé množství speciální kojenecké výživy HiPP HA Combiotik® spolu s kojením může pomoci předejít vzniku alergií.

Projevy alergií u kojenců

  • Kožní projevy – zarudnutí, kopřivka, ekzém, vyrážka, otoky úst nebo očí
  • Trávicí problémy – zvracení, průjmy, možný výskyt krve ve stolici
  • Dýchací problémy – hlavně dušnost při vydechování
  • Systémové projevy – neklid, poruchy spánku, koliky a chudokrevnost

 

Pro ošetření pokožky alergického miminka se skvěle hodí produkty z řady HiPP Babysanft, které byly vyvinuty právě s ohledem na citlivou pokožku. Neobsahují parabeny, éterické oleje, emulgátory ani konzervanty, které mohou vést k alergiím.  

Jak poznat alergii na lepek

Lepek patří k nejčastějším potravinovým alergenům. Vaše děťátko by na něj mohlo mít alergii nebo nesnášenlivost, pokud má bolesti bříška, průjem nebo naopak zácpu, ubývá na váze, málo roste nebo má nafouknuté břicho. V tom případě kontaktujte svého pediatra.

Jak ovlivnit vznik alergií u kojenců

Příroda vám dala do rukou tu nejúčinnější zbraň proti alergiím – mateřské mléko. To je nejen plné živin, ale i cenných obranných látek. Proto je důležité po dobu prvních 6 měsíců miminko kojit. Pro snížení rizika výskytu alergií toho můžete udělat ještě více:

  • Nekuřte, zejména v blízkosti dítěte.
  • Často větrejte, předejdete tak vzniků plísní.
  • Dítě očkujte podle doporučení očkovací komise.
  • Nezapomínejte ani na srst a sliny domácích mazlíčků – velmi běžný zdroj alergenů.   

Alergenům se nevyhýbejte

Dovolte svému děťátku vyzkoušet všechno a potenciálně alergenním potravinám se nevyhýbejte. Když se s nimi vaše dítko nesetká, nemůže si na ně zvyknout. Správná doba také hraje roli – především při seznamování s pevnou stravou. Obecně se doporučuje začít s příkrmy ideálně mezi ukončeným 4. a 6. měsícem. Nejlépe vám poradí váš pediatr, ale neuděláte chybu, když nové potraviny zkoušíte postupně, s odstupem 1–2 týdnů. Pokud dojde k alergické reakci, snadno tak poznáte, která surovina je na vině.

Zajímají vás detailní informace o zavádění příkrmů? Projděte si HiPP seriál o výživě dítěte podle jeho věku.

 

Výživový systém krok za krokem pro zavádění příkrmů

Alergie na mateřské mléko

Mateřské mléko obsahuje probiotické kultury a prebiotickou vlákninu, nezbytné pro obranyschopnost kojence. Když ale nelze kojit nebo jsou alergeny silnější než obranné látky v mléce, poraďte se s pediatrem o možnostech mléčné kojenecké výživy HiPP HA Combiotik®. Ta nabízí srovnatelné množství přírodních bakterií mléčného kvašení a omega-3 nenasycených mastných kyselin a je přirozeně bezlepková jako mateřské mléko.

V roce 2009 byla provedena studie (Nentwich), která porovnávala riziko vzniku alergií u dětí kojených mateřským mlékem a krmených hydrolyzovanou bílkovinou používanou také v Počáteční mléčné kojenecké výživě HiPP HA. Studie došla k závěru, že hydrolyzovaná bílkovina chrání kojence před rizikem rozvoje atopického ekzému stejně jako mateřské mléko.

Jak vidíte, výživa je pro rozvoj imunitního systému děťátka jedním z nejdůležitějších faktorů. Přečtěte si také o prebiotikách a probiotikách pro kojence.      

Trápí vaše miminko prdíky či ublinkávání? Přečtěte si, jak mu pomoci speciální výživou.

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovat přes FB