Mléko Příkrmy Děti 1-3 roky Kosmetika Těhotenství O nás HiPP mLékárna
Přihlásit / Registrovat
Kosmetika pro děti Sluníčko Ochrana dětské pokožky před sluncem? Jenom krémy nestačí

Ochrana dětské pokožky před sluncem? Jenom krémy nestačí

Ochrana dětí před sluníčkemVíte, že pokožka miminka je 5x tenčí než u většiny dospělých? Přestože sluneční svit je pro zdraví člověka nezbytně důležitý, v případě malých dětí je opatrnost na místě. Stačí totiž chvilka, aby slunce na citlivé dětské pokožce napáchalo pěknou paseku. Jak se tedy nepříjemným následkům slunečního záření vyvarovat?

Děti versus dospělí: rozhoduje melanin

Pokud mezi kamarádkami máte takzvanou bleduli, právě jste získala přibližnou představu o citlivosti dětské pokožky. Kůže miminka totiž podobně jako u dospělých s velmi světlou pletí produkuje malé množství tmavého pigmentu zvaného Ochrana dětské pokožky před sluncemmelanin, takže se snadno spálí. Pokožka novorozenců, kojenců i batolat se navíc vyznačuje nízkou přirozenou obrannou bariérou, a potřebuje proto speciální ochranu. Jaká je ta nejlepší?

Opalovací krém pro děti: nejdůležitější je kvalita

Ne nadarmo se říká, že slunce způsobuje dobrou náladu. Pokud si však chcete slunečné dny užít, vyplatí se nepodcenit domácí přípravu. Před odchodem proto poctivě namažte všechna nechráněná místa včetně uší, nártů a okolí očí speciálním mlékem či krémem s vysokým ochranným faktorem SPF (minimálně 30) a filtry proti UVA i UVB záření. Kvalitní přípravky jsou navíc voděodolné, rychle se vstřebávají a nevadí ani dětem se sklonem k ekzémům.

Výbava pro miminko: krémy, svršky, slunečník

Natřela jste prťouse od hlavy až k patě? Někdy to bohužel nestačí. Pravděpodobnost, že se vám dítko nespálí, můžete sice zvýšit pořízením oblečení s ochranou proti UV záření, 100% jistotu však nebudete mít nikdy. Během horkých letních dnů se proto mějte na pozoru a mezi 11. a 15. hodinou se raději schovejte do stínu. Miminka do jednoho roku pak přímému slunečnímu záření raději vůbec nevystavujte.

Nebezpečné následky: úpal, úžeh a potničky u kojenců

Protože k létu kromě slunce patří také voda, která může citlivou pokožku vysušovat, v příštím článku si povíme, jak pečovat o dětskou pleť, aby nestrádala v žádném ročním období.

Potničky jsou drobné puchýřky, které vznikají při přehřátí dítěte. Vedle úpalu a úžehu tak představují o důvod víc, proč si na sluneční svit dávat dobrý pozor. Mějte také na paměti, že opakované spálení není pro miminko jenom bolestivé, ale zároveň zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.

Bojujete ve vedrech s opruzeninami? Přečtěte si, jak na ně.

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovat přes FB