Mléko Příkrmy Děti 1-3 roky Kosmetika Těhotenství O nás HiPP mLékárna
Přihlásit / Registrovat
Dr. Máma radí Příkrmy připravené doma, nebo raději kupované?

Příkrmy připravené doma, nebo raději kupované?

MK life pro HiPPMiminku se blíží 6. měsíc a vy čím dál víc přemýšlíte, zda zvládnete jídlo připravovat sama, nebo máte raději sáhnout po již hotovém kupovaném příkrmu? Máte pocit, že nic než doma vařené jídlo vaše dítě jíst nemůže, protože skleničky nejsou tak zdravé, jako bude jídlo vařené vámi? Anebo máte už teď sevřený žaludek z toho, že si musíte číst příručky, jak vařit plnohodnotný příkrm a nevíte, kde na něj najdete čas, když po večerech pracujete z domova? Nemějte obavy a nestresujte se předem. Vždy se dá najít rovnováha, kdy vy i vaše dítě budete spokojení, miminko bude prospívat a není třeba se stresovat, zda vařím, nebo kupuji.

Každé má svá pro i proti

Ať se rozhodnete pro kteroukoli variantu, vždy na ní najdete pro a proti. Kamarádky vám poradí jinak, časopisy a diskuze na internetu ukážou další rady a pediatr celou situaci znovu zamotá. Nakonec jste to vy, kdo si musí vybrat.

Vaření příkrmů doma

Pokud se rozhodnete, že budete dítěti vařit doma, je dobré mít na paměti, že strava dítěte musí být plnohodnotná a nejde jen a náhodné střídání kousků zeleniny. Měla byste se o vaření dětem zajímat a zjistit si důležité informace, jako třeba potřebu tuku v zeleninovém příkrmu nejmenších, kteří ještě nemají zavedené maso, aby se mohly správně vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích (ADEK).

Určitě se ale všichni shodneme na tom, že pokud o složení jídla a výživové potřebě kojence už něco víte, není lepší cesta než mu doma vařit z čerstvých potravin jídlo domácí. Pozor ale, že i tady se dá vařit z nevhodných potravin - např. označení BIO u čerstvých surovin nese svá rizika. Pokud pěstujete vlastní zeleninu nebo nakupujete na trzích, měla byste takovou zeleninu ihned spotřebovat a doma ji vůbec neskladovat.

Pokud na BIO kvalitě trváte a nemůžete zajistit čerstvost surovin, zvažte hotové příkrmy HiPP v BIO kvalitě přesahující nároky legislativy EU.

Plusy příkrmů vařených doma

 • Vždy přesně víte, z čeho vaříte, a znáte přesné složení příkrmu.
 • Cena u domácího příkrmu je jednoznačným kladem.
 • Jídlo vařené doma může být mnohem pestřejší.
 • Pokud máte nastavené alternativní stravování a vynecháváte z příkrmů například maso, kupované (zeleninové) skleničky nebudou po výživové stránce dítěti dostatečnou formou příkrmu.

Minusy příkrmů vařených doma

 • Zájem o tematiku a zjišťování informací, receptů, nákup vhodných potravin, tedy vaření doma zprvu zabere hlavně váš čas.
 • U podzimních a zimních dětí vám často nezbude moc možností, než nakupovat v supermarketu, takže na opravdu kvalitní suroviny pro vaření dojde až na jaře.
 • Pokud chcete dětem kvalitně a dlouhodobě vařit, mělo by vás vaření bavit.
 • Nutnost dodržování zásad správného vaření, mezi které patří nákup vhodných potravin, jejich správné skladování, vhodná tepelná úprava, ideálně příprava příkrmu v páře, kterou usnadňují parní hrnce.

Kupování příkrmů v obchodě

Na vaření nemáte čas ani chuť, bojíte se, že vaše dítě bude mít nedostatek živin, a tak raději necháváte vše na příkrmech, které se dají koupit? I takových maminek je spousta a určitě nemusíte mít pocit, že selháváte jako maminka. I příkrmy ve skleničkách totiž mají své plusy, která by pro vás měly převýšit jejich munusy.

Plusy kupovaných příkrmů

 • Ušetříte čas. Čas, který můžete věnovat dítěti, čas, kdy nebudete ve stresu, že má dítě v jídle málo cukrů, tuků, bílkovin nebo třeba vitamínů.
 • V době, kdy budete s dětmi mimo domov, příkrmy velmi oceníte. Na cestování a dovolené je to skvělý pomocník a máte díky nim jistotu, že dítě bude jíst plnohodnotné jídlo, kdyby ho místní kuchyň na cestách neoslovila.
 • Kupované příkrmy jsou výborně dostupné. Nejen v potravinách, ale i v drogeriích či lékárnách už seženete dětské jídlo. Vždy ale dbejte na správný výběr kupovaného příkrmu. Sledujte jeho složení, vyhýbejte se přidávaným sladidlům, jako je cukr, fruktóza a různé sirupy, dodržujte pokyny k přípravě a uskladňování po otevření, které uvádí výrobce.
 • I příkrmy, které kupujete, mají přísné normy, které musí plnit, a máte jistotu, že jsou u nich dodržené normy například rtuti, dusičnanů nebo třeba olova.

Minusy kupovaných příkrmů

 • Cena. Za kupované příkrmy dáte několikanásobně víc peněz, než když uvaříte dítěti doma.
 • O složení příkrmu se dočtete na skleničce a nikdy nebude tak příznivé, jako když budete vařit doma. Kombinace a pestrost je tu navíc omezená. Přes zimní měsíce jsou sice pestřejší než domácí jídlo, po zbytek roku se to ale otočí a pestrost jídla kupovaného je chudší.
 • Děti, které jsou od prvních příkrmů čistě jen na kupovaném příkrmu, pak často bojují s přechodem na „domácí jídlo“. Je tedy mnohem těžší se skleniček zbavit a vídáme i dvouleté děti, které jedí příkrmy a odmítají klasické jídlo.
 • Poměr použitých surovin bývá úplně jiný, než byste využili doma, a do příkrmů jsou přidávány škroby, ale třeba i sůl a cukr, které při vaření určitě dáte stranou.

Kompromis aneb zlatá střední cesta

Já sama stála před rozhodnutím, zda svým dcerám jídlo vařit, nebo si ušetřit čas, který s nimi pak budu moct být. Dopadlo to celé docela slušným kompromisem, ze kterého jsem neměla špatný pocit, měla dostatek času a nebyla závislá ani na jedné variantě. Po většinu roku jsem dětem příkrmy vařila doma na páře. Kdykoli jsme ale vyrazili na dovolenou či víkend z domu, brala jsem s sebou jídlo kupované. Nebyl pak problém děti „učit“ na domácí stravu, protože ji znaly a jídlo ze skleniček na cestách vždy dobře přijaly.

I ve vaření doma jsem se často inspirovala kupovaným příkrmem a dívala se na složení skleniček a kombinace, které v nich jsou. Ještě dnes si pamatuju, jak jsem si na skleničkách zapsala kombinace a doma je pak zkusila sama vařit. Díky skleničkám tak měly holky například doma vařené jehněčí.

Kupované, nebo doma vařené příkrmy: Shrnutí

Kdy: S příkrmy začínáme obvykle mezi 4. a 6. ukončeným měsícem věku. Přečtěte si zavádění příkrmů více.

Co: S tím, jak se dítě učí přijímat pevnou stravu, začínáme s jednodruhovou zeleninou, pokračujeme ovocem a maso-zeleninovými příkrmy.

Příprava: Zeleninu a maso připravujte na páře, pro zpestření, poznávání nových chutí, nebo na cesty sáhněte klidně po kupovaném příkrmu.

 

Posílejte své dotazy pro MK life na hipp@hipp.cz.

 

MK Life bloguje pro HiPP

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovat přes FB