Mléko Příkrmy Děti 1-3 roky Kosmetika Těhotenství O nás HiPP mLékárna
Přihlásit / Registrovat
Dr. Máma radí Dětská pokožka: Jak o ni správně pečovat?

Dětská pokožka: Jak o ni správně pečovat?

MK life bloguje pro HiPPKůže je největším lidským orgánem, a proto je třeba o ni důkladně pečovat již od útlého věku. Pokožka dětská navíc vyžaduje péči speciální, protože je po porodu citlivá a má mnohem vyšší propustnost než kůže dětí starších. V plenkové oblasti je navíc integrita kůže narušována nejen třením plenky o kůži, ale také močí nebo agresivní stolicí. Veškerá mýdla pak ještě více oslabují pokožku, která má jinak vysoké regenerační schopnosti a funkci samočištění i bez jakékoli kosmetiky.

Dětská kosmetika do koupele

Před porodem ideálně nepořizujte do koupele kosmetiku žádnou. Mycí přípravky pro miminko je nejlepší koupit až po porodu, kdy uvidíte, jaká je kůže miminka. V době šestinedělí není třeba používat žádná mýdla, šampony ani přípravky do koupele. V dnešní době si dáváme zbytečně vysoké požadavky na hygienu a nadměrně přípravků je spíše ku škodě než užitku.

Kosmetiku vybírejte neparfémovanou a bez barviv, ideálně v sortimentu lékárny a v prvních týdnech sáhněte hlavně po obyčejné vodě a krému proti opruzeninám. A i když vím, že nejspíš toužíte po provoněném miminku, zkuste si tu jeho vůni užít i bez kosmetiky.

Jak často koupat miminko?

Častým dotazem novopečených maminek bývá otázka frekvence koupání novorozenců a kojenců. Tohle bude záležet na vás a vašem miminku. Není pevně stanovené, kdy a jak často dítko koupat. Pokud se bude miminku koupání líbit a bude mu dělat dobře, není problém koupat každý den. Je to hezký rituál, který může pomoci miminku příjemně usínat.

Vyšší obsah chloru ve vodě, časté používání mýdel a dlouhý kontakt s vodou pokožku odmašťují a přesušují a tím její obranyschopnost výrazně snižují. U novorozenců a kojenců s výrazně suchou kůží nebo s vysokou pravděpodobností atopické dermatitidy (pokud ji máte v rodině) je vhodná celková koupel jen 1x týdně – omývat vlažnou vodou bez mýdla. Vhodné je pak promašťování pokožky slunečnicovým olejem.

Péče o plenkovou oblast a plenková dermatitida

Velice oblíbeným pomocníkem v péči o plenkovou oblast dítěte se staly v posledních letech vlhčené ubrousky. Všeobecně jsou však považovány za jednou z příčin vzniku plenkové kontaktní dermatitidy.

  • Postižená místa je vhodnější omývat vlažnou tekoucí vodou co nejšetrnějším způsobem. Je-li nutné použít vlhčené ubrousky, vyvarujte se těch, které obsahují konzervanty a parfémy.
  • Opruzeninám se nevyhne téměř žádné dítě. Vznikají v místech vystavených dlouhodobé vlhkosti a tření - tedy nejčastěji v kožních záhybech (třísla, podpaždí, pod krkem...).
  • Speciálním typem opruzenin je kontaktní plenková dermatitida, kde hraje roli i úroveň hygieny. Působení chemických látek z moči a stolice dětskou pokožku ještě více dráždí a snadno dojde k jejímu poškození. Začínají v oblasti genitálu a okolí konečníku a jsou typická postižení míst, jež zakrývá plenka. 

Základem léčby jsou režimová a hygienická opatření. Nejlepším řešením je nechat pokožku volně dýchat, zamezit tření v postižené oblasti a snížit vlhkost kůže. Pokud je to možné, nechte dítě se pohybovat volně bez plenky a pokožku nikterak nedrážděte. Ani manuálně, ani chemicky. Omytí zadečku pod tekoucí vodou s případným použitím jemné žínky (ideálně bambusové či z biobavlny) se zdá být nejlepším řešením. Omytá pokožka se ošetří mastí určenou k léčbě opruzenin. V takovém případě se pokožka dítěte nevysušuje a je o ni nejlépe postaráno.

Péče o opruzenou pokožku

K omývání opruzené pokožky je vhodné použít mýdla, která jsou k tomu určená, nedráždivá. Takové mýdlo by nemělo obsahovat dráždivé složky jako sodium laureth sulfát. Benefitem je, pokud obsahují složku antiseptickou, jako je Cutosan.

  • Důkladně omytý zadeček lze ošetřit mastí určené na opruzeniny (Bepanthen, Rybilka, TOPVET Panthenol, kalciová či zinková mast).
  • Nejúčinnější látkou v ochraně pokožky je oxid zinečnatý. Pokud vyberete mast s obsahem oxidu zinečnatého, je třeba nanášet na pokožku jen slabou vrstvu. Pod silnou vrstvou (je neprodyšná) se pak snadno množí patogeny a stav se může naopak zhoršovat.
  • Je nezbytné udržovat důkladnou hygienu, častěji miminko přebalovat. Pokud na tuto prevenci dbáte a zarudnutí přetrvává, je vhodné vyzkoušet jinou značku jednorázových plen či vlhčených ubrousků. 

Prevencí u zdravé pokožky je její důkladné promašťování, které posiluje kožní bariéru. Mast proti opruzeninám by měla být bohatá na tuky a na kůži by měla dlouho vydržet. Nejvhodnější jsou masti či pasty obsahující více jak 10 % prášku, jako je oxid zinečnatý, oxid titaničitý nebo talek. 

A co péče o prsa kojící maminky?

Pokud bude probíhat vše bez obtíží, není potřeba prsům kojící maminky věnovat nikterak zvláštní péči. Za samozřejmost se považuje dostatečná a pravidelná hygiena (1x denně omýt vlažnou vodou bez použití mýdel a šampónů), čistá a pohodlná kojící podprsenka a pravidelná výměna vložek do podprsenky. V případě, že se kojení komplikuje a stav prsou (zejména bradavek a prsních dvorců) se zhorší, je třeba přijít na příčinu. Na vině může být poranění vlivem nesprávné techniky kojení, ale také například kvasinková infekce, která je nepříjemná a vůbec ne neobvyklá. Pak je třeba věnovat prsům větší pozornost a odstranit příčinu, která k potížím vedla.

Péče o dětskou pokožku a dětská kosmetika: Shrnutí

Kdy: V 6nedělí bez kosmetiky, poté podle pokožky děťátka. Ideálně obden, u atopické dermatitidy 1x týdně. Poté klidně denně, dle zájmu děťátka.

Co: Čistá vlažná voda na mytí, olej nebo krém na promašťování.

Příprava: Vanička s vodou ohřátou na 36 stupňů. Žínka.

Délka koupání: Krátce, aby se pokožka nevysušovala.

Tajný tip: Vždy vsaďte na kosmetiku bez parfermace, barviv a škodlivých chemických látek.

 

Posílejte své dotazy pro MK life na hipp@hipp.cz.

 

MK life bloguje pro HiPP

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovat přes FB